اخبار و مقالات

5 قدم ساده برای تمیز کردن جارو برقی

5 قدم ساده برای تمیز کردن جارو برقی

در گذشته یکی از سخت‌ترین بخش‌های نظافت منزل، بدون شک جارو کشیدن بود. به خصوص این کار زمانی دشوارتر می‌شد که محیط منزل به دلیل وجود لوازم زیاد مقداری شلوغ می‌بود و دسترسی به برخی از قسمت‌ها برای نظافت نیازمند جابه‌جا کردن وسایل بود. خیلی مواقع جارو کردن منزل به صورت هفتگی و عمدتاً در روزهای تعطیل هفته صورت می‌گرفت.

جارو برقی در یک نگاه

5 قدم ساده برای تمیز کردن جارو برقی

تمیز کردن و شستن لوله جاروبرقی

تعویض یا شستن کیسه جاروبرقی

شستشوی فیلتر جارو برقی

تمیز کردن بُرس (شانه) جاروبرقی

اتصال مجدد بخش‌های جارو برقی

اما افرادی که مقداری دارای وسواس بیشتری بودند، وجود جاروهای دستی پلاستیکی که اصطلاحاً به آن‌ها نپتون دستی (نپتون پلاستیکی) هم گفته می‌شد یکی از ضروریات زندگی آن‌ها به شمار می‌آمد. وجود نپتون‌ها باعث می‌شد تا همواره بخش‌هایی از منزل که احتمال ریختن آشغال در آنجا بیشتر بود تمیز بماند. البته امروزه نیز نپتون‌ها هنوز هم جایگاه خود را در بسیاری از خانه‌ها حفظ کرده‌اند.
اما به مرور زمان و با ورود جارو برقی، امکان خرید جارو برقی برای غالب افراد فراهم شده است و دیگر دشواری جارو کشیدن تا حد زیادی از بین رفته است و در بسیاری از مواقع و با توجه به نوع ساختار و قابلیت‌های جارو برقی ها و لوازم جانبی که دارند، حتی برای نظافت نیازی به جابه‌جا کردن لوازم درون منزل نمی‌باشد و حتی پس از اتمام نظافت منزل، تمیز کردن جارو برقی نیز نیاز به زمان زیادی ندارد.
قیمت جارو برقی و نیز امکانات متعدد آن‌ها باعث شده است تا بسیاری از افراد با توجه به نیازهای خود، مدلی را انتخاب نمایند که بیشترین پاسخ را به انتظارات آن‌ها بدهد.

در خصوص ضرورت وجود جاروبرقی در میان لوازم خانگی بیشتر بدانید 

ضرورت جارو برقی در لوازم خانگی

جارو برقی در یک نگاه

ما پیش‌تر در مقاله‌ای تحت عنوان ” ضرورت جارو برقی در لوازم خانگی ” به بیان نکاتی در خصوص اهمیت این وسیله به عنوان یکی از لوازم خانگی ارزشمند پرداختیم و فارغ از پرداختن به قیمت جارو برقی، به صورت خلاصه به بیان دلایل خرید جارو برقی پرداختم.
قطعاً بیش از 99 درصد افراد، هنگام خرید جارو برقی به روند اختراع و نیز روند پیشرفت چنین وسیله ارزشمندی حتی فکر هم نمی‌کنند و تنها ذهن مشغولی آن‌ها قیمت جارو برقی می‌باشد و اینکه کارایی مناسبی داشته باشد. حتی بسیاری از مصرف‌کنندگان به این فکر هستند که فرآیند تمیز کردن جارو برقی چگونه است.

نظافت جاروبرقی

خالی از لطف نیست که به صورت بسیار مختصر و در چند خط توضیحاتی را در خصوص جارو برقی بیان کنیم. جاروبرقی وسیله‌ای است که به وسیله‌ی مکش، آشغال و گرد و غبار را جمع‌آوری می‌کند. جالب این است که جاروبرقی‌هایی نیز وجود دارند که به وسیله آب کار می‌کنند. در این جارو برقی ها، گرد و غبار در داخل ذرات آب گیر می‌افتند و از آنجایی که ذرات آب از هوا سنگین‌تر هستند، هنگامی که به درون جاروبرقی می‌رسند در مخزن می‌افتند.
در ۸ ژوئن ۱۸۶۹ شخصی به نام آیوز مک‌گافی به عنوان مخترع جارو برقی، اولین جارو برقی را در آمریکا به ثبت رسانید. برخی از محققین بر این باورند که در آزمایش‌هایی به اثبات رسیده است که جاروبرقی می‌تواند تا ۱۰۰٪ کک‌های جوان و تا حدود ۹۶٪ کک‌های بالغ و بزرگسال را به طور کامل از بین ببرد.
جالب است که بدانید طبق قوانین اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۴ میلادی تولید جارو برقی‌هایی که مصرف برق آن‌ها بیش از ۱۶۰۰ وات بود ممنوع شد و جهت بهبود و نیز کاهش مصرف برق در جارو برقی، این ممنوعیت مصرف برق از سال ۲۰۱۷ به ۹۰۰ وات کاهش یافت.

علاوه بر نظافت لوازم خانگی و لوازم آشپزخانه، چگونه به نظافت آشپزخانه خود بپردازیم؟

با ما همراه باشید 

چگونه در 6 مرحله به نظافت آشپزخانه بپردازیم؟ بخش اول

5 قدم ساده برای تمیز کردن جارو برقی

بدون شک تمیز کردن یا نظافت جارو برقی، علاوه بر اینکه راندمان و عملکرد آن را بالا می‌برد، باعث می‌شود تا عمر مفید دستگاه نیز افزایش یافته و سال‌ها بدون مشکل قابل استفاده باشد. مطمئناً نظافت و تمیز کردن به موقع جارو برقی باعث می‌شود تا سال‌ها از خرید جارو برقی جدید بی‌نیاز شویم.
اگر بخواهیم در خصوص تمیز کردن جارو برقی بسیار ریز شویم، قطعاً نیاز است تا مقالات متعددی در این خصوص ارائه گردد. اما در این بخش قصد داریم تا چند نکته مهم و مفید را به صورت بسیار مختصر با شما در میان بگذاریم و از پرداختن به موضوعات اضافی اجتناب کنیم.

نظافت جاروبرقی

تمیز کردن و شستن لوله جاروبرقی

در قدم اول نیاز است تا تمامی لوازم جانبی جاروبرقی ( لوله و اتصالات غیر برقی ) را از آن جدا نمایید و ترجیحاً در محلولی کاملاً رقیق شده از آب و محلول ضدعفونی‌کننده قرار دهید و این محلول را به درون لوله هدایت کرده و چند دقیقه‌ای نگه دارید. دقت داشته باشید که برخی از لوله‌ها در قسمت اتصال به بدنه جارو برقی دارای شاسی‌هایی فلزی یا تراشه‌هایی الکترونیکی هستند، چنانچه جارو برقی شما هم دارای چنین شاسی یا تراشه‌ای است، مراقب باشید که آب با آن تماس نداشته باشد.

تعویض یا شستن کیسه جاروبرقی

چنانچه در جاروبرقی خود از کیسه‌های دائمی استفاده می‌کنید و قصد دارید تا آن‌ها را نظافت کنید، حتماً دهان خود را با پارچه و یا ماسک بپوشانید. سپس محتویات کیسه جاروبرقی را به طور کامل تخلیه کرده و آن را (کیسه) داخل یک تشت آب با مقداری مایع شوینده قرار دهید تا مقداری خیس شود. به هیچ وجه از ضدعفونی یا سفیدکننده استفاده نکنید، چون باعث پوسیدگی کیسه خواهد شد.
پس از اینکه مقداری خیس خورد و مایع شوینده جذب کیسه شد، حالا آن را از تشت بیرون آورده با آب به طور کامل بشویید و خشک کنید. دقت داشته باشید که برای خشک کردن کیسه، به هیچ وجه آن را جلوی آفتاب یا حرارت مستقیم قرار ندهید. ترجیحاً کیسه را یا با قرار دادن درون خشک کن لباسشویی خشک کنید و یا اینکه در سایه قرار دهید تا خشک شود.
البته برخی از جارو برقی‌ها هستند که به جای کیسه، دارای مخزن هستند. در این جاروها نیز می‌توان همان مراحلی را که برای شستن فیلتر (قدم سوم) انجام می دهید، رعایت نمایید.

شستشوی فیلتر جارو برقی

برای شستن فیلتر جاروبرقی نیاز است تا بر اساس دستورالعملی که درون دفترچه راهنمای دستگاه وجود دارد عمل کنید. اما غالباً برای شستشوی فیلتر جارو برقی به عنوان بخشی از تمیز کردن جارو برقی، نیاز است تا از محلول آب وِلَرم و مایع شوینده (ظرف‌شویی یا دستشویی) استفاده کنید. پس از شستن کامل فیلتر و آب‌کشی، آن را در هوای آزاد قرار دهید تا به طور کامل خشک شود. دقت داشته باشید تا فیلتر به طور کامل خشک نشده است، از قرار دادن آن درون جارو برقی خودداری کنید.

نظافت آشپزخانه با از بین بردن چربی‌ها بخش اول

تمیز کردن بُرس (شانه) جاروبرقی

در این مرحله نیاز است تا با استفاده از یک میله باریک و یا چاقو، نسبت به پاک کردن و جدا کردن کامل پُرزها و آشغال‌هایی که به بُرس جارو برقی چسبیده است اقدام کنید. در این مرحله مراقب باشید که به بُرس و نیز غلتک‌ها آسیبی نرسد.

اتصال مجدد بخش‌های جارو برقی

آخرین مرحله از تمیز کردن جاروبرقی، اتصال مجدد تمامی بخش‌های جارو برقی می‌باشد. نکته‌ای که در اینجا نیاز است به آن توجه کامل داشته باشید، این است که تمامی اتصالات و لوله‌ها باید به طور کامل خشک باشند.

در پایان نیاز است به این نکته اشاره کنیم که چنانچه در دوره‌های زمانی مناسب و البته با توجه به میزان استفاده، نسبت به تمیز کردن جارو برقی اقدام کنید، با توجه به افزایش سرسام‌آور قیمت جارو برقی در این روزها، سال‌ها بی‌نیاز از خرید جارو برقی جدید خواهید بود.

با این وجود فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی هومیکسوم، تمامی لوازم خانگی و لوازم آشپزخانه را در خدمت شما عزیزان قرار داده است تا بتوانید بهترین لوازم آشپزخانه و لوازم خانگی خود را به ساده ترین روش و راحت ترین راه ممکنه خریداری کنید و از خرید خود نیز رضایت کامل داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *